úterý 1. října 2013

Dokonalý komp(l)ot

Dnes vám prozradím jak spáchat dokonalý komplot. To máte tak, když začnout podzimní jablka kout pikle s domácím chai kořením a rozinkami, nic jiného než dokonalost vzniknout nemůže:) Domácí jablečný kompot, ač je snadné si jej připravit kdykoli během roku, pro mě neodmyslitelně patří k podzimnímu a zimnímu období. Není nic příjemnějšího než se s ještě horkým kompotem zachumlat pod peřinu a po očku se koukat na ten nečas venku.


Budeme potřebovat:

 (na 3 - 4 porce kompotu (záleží na momentální žravosti:))

 • cca 1 kg nejlépe domácích jablek (na kompot se hodí i ty méně pěkné)
 • hrst rozinek (případně trochu rumu)
 • lžičku chai koření nebo hřebíček, skořici...
 • lžíci třtinového cukru


Postup:

Jablka si omyjeme, oškrábeme (nejodpornější část celého procesu, ale pokud budete mít štěstí, někdo to udělá za vás:) a nakrájíme na malé kostičky. Přidáme lžičku chai koření. Já si vyrobila svou domácí směs podle Lucie a musím říct, že tato voňavá směs je naprosto perfektní a cpu ji do všeho včetně kávy či různých smoothie. Vřele doporučuji si tuto směs taky namíchat! Chai lze samozřejmě nahradit mletou či celou skořicí, hřebíčkem apod. podle vašich preferencí. Nakonec přidejte hrst rozinek, kterou si šťastní majitelé rumu (nepatřím mezi ně:D) předtím do něj namočili. Lze přidat i vanilku či vanilkový extrakt. Naposledy přidejte lžíci třtinového cukru, případně více pokud máte hodně kyselou odrůdu jablek. Pak už jen zalijete horkou vodou a vaříte podle druhu jablek cca 10 - 20 minut. Dávejte si pozor, ať jablka zbytečně nerozvaříte.
Nový přírůstek do hrnečkové rodiny, tento je od manžela:))
 A violá, voňavá dobrota je na světě. Podáváme v nejmilejším hrníčku:)


A které jídlo máte s podzimem spojené vy?

7 komentářů:

 1. Hmmm, to bych si teda nechala říct! Doma tomu říkáme "dynsťáky", ani nevim teda proč :-D Ale mám to spojený vždycky s dětstvím, kdy mi je mamka dělala, když jsem byla nemocná :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ano, ano přesně mě taky...možná proto mě dneska napadl:)))

   Vymazat
 2. Mňam! Dostala jsem na něj chuť...
  Moje "rodinné" vylepšení: rozhodně víc cukru:-) a pak jsme do "normálního" hrnce (odhad kilo až dvě jablek) přidali půlku vanilkového pudinku rozmíchaného ve vodě... Udělá to příjemné "gelovité" zahuštění - ne aby v tom lžíce stála, ale tak, abys kolem jablek nejedla jen vodu.. Bez toho si to představit nedovedu:-) A ta vůně!...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já taky dala více cukru ale měla jsem to pak jak cumel:DD takže jsem radši uvedla méně:)) jinak tip s pudinkem je víc, než zajímavý! to určitě zkusím!!!

   Vymazat
 3. Jablečný kompot miluju, hlavně když mi ho připraví můj táta. On je dobrý kuchař. Jen mne hrozně štve, jak stárnem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jo to bohužel nikdo nezastaví:( ...teď, co jsem skončila školu, ač mám paradoxně život před sebou, tak mám občas zvláštní nostalgický pocit, jak ty školní léta děsně utekly a jak je konec všemu:D

   Vymazat
 4. Jojo, přesně tak, horký jablečný kompot a chladný podzim - vynikající kombinace.

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...