středa 23. října 2013

Moje péče o pleť - část 1.

Po kratší odmlce jsem tu zpět s dalšími články. Tentokrát se budeme věnovat péči o pleť. Doporučuji uvařit si hrnek dobré čaje a pustit se do toho:)  Tento typ článku plánuju už od počátku založení blogu. Čekala jsem s ním tak dlouho výjimečně ne kvůli vlastní lenosti, ale protože teprve během minulého roku jsem se naučila spoustu nových a podstatných věcí ohledně toho, jak se o svůj typ pleti starat. A tyto poznatky bych vám ráda předala v následujích dvou článcích. V tomto se chci věnovat zásadám v pleťové péči, kterými se řídím a vidím je jako dobré:)Některé možná budou znít jako klišé, ale vězte, že fungují! V druhé části vám umožním nahlédnout do mých poliček s kosmetikou a ukážu vám konkrétní přípravky, které mají místo v mé rutinní péči o pleť.


Co se týče mého typu pleti, popsala bych jí jako smíšenou s převahou mastné. O tom jeslti je to výhra či nikoli by se dalo polemizovat. Jedno je jisté, na rozdíl od osob se suchou pletí si možná na větší vrásky ještě pěkných pár let počkám:) Co rozhodně výhra není, je  fakt, že se většinu svého života potýkám s akné, jedná se sice o lehčí formu, ale obtížné je to pořád:)Tak, teď znáte můj typ pleti, a kdo z vás, se potýká s podobnými potížemi určitě zpozorněte, (ačkoli většina následujích rad se týká všech typů pleti).

1. Vnější stav pleti je ovlivňován vnitřními procesy v našem organismu

Věc, která je notoricky známa, ale přesto podceňovaná. A nemusí se jednat zrovna o profláklou spojitost s (ne)kvalitou stravy a stavem pleti, (kterou jsem si zrovna tento týden ne zrovna ráda zakusila). Slyšeli jste už o mapě akné? Podle výskytu pupínků na obličeji tato mapa analyzuje problémy s vnitřními orgány. Trochu mi to zpočátku připadalo jako science fiction, ale poté, co se mi výskyt neplech na obličeji přesně shodoval s diagnostikovanými zdravotními problémy smát jsem se přestala.. Pokud se vám tedy najednou začne vyskytovat akné na určitých místech, stojí za to věnovat pozornost svému zdravotnímu stavu. 

Co je určitě nezbytné je očista těla zevnitř. A to nejen kvůli stavu pleti, ale i pro zachování celkového zdraví. Trávící systém, který má značný vliv na stav pleti, to ocení nejvíce. Já za sebe doporučuji řasu chlorellu, zelený ječmen či očistnou kůru čajem lapacho. O všech těchto přírodních zázracích by se dalo hovořit dlouho a nejlépe v samostatném článku:) Co se na stavu pleti také projeví je množství přijatých tekutin! Pijte, pijme! Já osobně s touto částí mívám občas problém, asi si vyrobím tabulku a budu si příjem tekutin zapisovat! O dostatku spánku, taky není potřeba debatovat; co mě ale vždy znovu překvapí, je fakt, jak se pleť zlepší se zvýšenou intenzitou pohybu. Jakmile se donutím zvednout zadek z gauče, tak se mi to vždy vyplatí vícenásobně! Pokud věnujete svému tělu trochu péče a pozornosti, radost bude mít i vaše pleť. Ale pozor, účinky se nedostaví okamžitě, ale zato budou mít dlouhotrvající efekt!

2. Vnější péče o pleť a vhodnost kosmetických přípravků

Na začátek bych ráda řekla, že jsem léty vyšla z prvnotního omylu, že určitý přípravek mám může pomoci vyléčit určitý problém s pletí. To dokáže pouze péče o tělo zevnitř či v případě vážných problémů lékař. Já osobně nikdy svou pleť z odborníkem nekonzultovala, taky z důvodu, že mám trochu strach z kožařských dryáků, ale v případě vážného akné, ekzému apod. bych neváhala a někoho erudovaného bych určitě vyhledala. Přípravky jsou tu podle mě od toho, aby pomáhaly zmírnit obtíže a udržovaly pleť hydratovanou a vyživenou v rámci jejích možností. 

Stará známá rada, používejte přípravky podle typu pleti je v případě mastné a problematické pleti trošku danajským darem. Především v oblasti kosmetiky z drogérie je pro tuto kategorii k dispozici celá řada super vysušujích a dráždivých potvůrek. Mastná, stejně jako ostatní typy pleti, potřebuje především hydratovat. Neustálé vysušování vede akorát k další produkci mazu. Upozornit chci taky, na peelingy, především u problematické pleti. Doba, kdy jsem si myslela, že na akné a ucpané póry je nej pořádně vydrhnout obličej tím nejhrubším, co jsem doma našla, je naštěstí pryč. Tyto přípravky pleť zbytečně dráždí a zpomalují její hojení. Jsem pro velmi jemnou exfoliaci, případně enzymatické peelingy, které pleť obrušují na chemické bázi. 

Pro opravdové vyživení a hydrataci jsou nejlepší bezvodé přípravky - oleje a některé krémy. Problém většiny mazadel je, že obsahují přílišné množství vody a nedokáží pleť vyživit. Složení olejů je naopak pro funkci naší pokožky velice vhodné a je tím nejpřirozenějším, co jí můžeme dát. Možná se někdo zarazí - oleje na mastnou pleť? Matička příroda naštěstí disponuje celou škálou přírodních olejů, vhodných i pro tento typ pleti. Stačí si vybrat ten svůj. Ve světle těchto poznatků jsem tedy v péči o pleť začala téměř výhradně lovit v přírodních vodách a to se mi skutečně vyplatilo. Pleť je vyživenější, akné se hojí rychleji a nezaznamenávám žádné podráždění, které mě často trápilo u agresivních chemických přípravků. Pozor také na časté omývání obličeje vodou z kohoutku, díky svému složení pleť vysušuje, pokud potřebujete pleť jen osvěžit je dobré použít nějakou nedráždivou pleťovou vodu, nebo třeba jarischův roztok (pozor, pouze variantu bez parabenů - lze nechat namíchat v lékárně). Tento roztok zklidňuje a nevysušuje jako obyčejná voda, byť je od ní k nerozenání.

3. Ruce a make-up pryč!

To, že neodličovat se večer před spaním je prasárna největší, tak na tom se shodneme asi všichni:) A pro problematickou pleť to platí dvojnásob! Mně stačí si na chvíli  lehnout na polštář s knihou aniž bych se odlíčila a pohroma je na světě. Obecně dlouhý pobyt make-upu na mém obličeji nedělá mé pleti vůbec dobře (budou to nejspíše ty milé parabeny, kterých je plná téměř veškerá dekorativní kosmetika), ale protože se líčím ráda a cítím se tak lépe, snažím se alespoň tu dobu minimalizovat. Tudíž pokud to jde, tak se odličuji poté, co příjdu domů, ne až večer, aby si pleť mohla odpočinout. Make-up nestihne za tu dobu udělat takovou neplechu. Pokud mám volný den, a nikam se nechystám, nebo se mi vyloženě líčit nechce (např. na skok do obchodu) tak se tím nijak netrápím, vypadám sice jako zombík, ale pleť se raduje, protože ji zbytečně nezatěžuji. Já osobně mám před sebou asi ještě dlouho cestu při hledání make-upu, který by mi po celodenním nošení póry neucpával.

Minimalizovat je potřeba také, zvláště u problematické pleti, kontakt rukama s obličejem. A to nemluvím jen o rozrýpávání neplech, ale o tření a osahávání (to zní divně, uznávám:D). Za prvé po dotycích se pleť více mastí a také si můžete do akné zanést infekci. Zkuste si na to myslet, zabavit ruce nějak jinak, dát z dosahu zrcátko, které vás stále nutí si obličej kontrolovat. Je to těžká věc, ale vyplatí se! Pokud už na obličej sahat musíte, zkuste to alespoň s čerstvě umytýma rukama. Dobré je také mít malý ručník pouze na obličej a často ho měnit. A pokud do krému budete sahat pouze špachtličkou a ne prsty, tak to bude ještě lepší. Pro problematickou pleť platí, čím méně bakterií navíc, tím lépe! Nezapomeňte také pravidelně čistit svoje kosmetické štětce, houbičky apod., především ty, které používáte na tvář. 

4. Osobní přístup

Dejte si na čas a zkoumejte svou pleť. Zamyslete se nad tím, co jí dělá dobře, po jakém přípravku/jídle/aktivitě se její stav mění. Které zlepšení/zhoršení je ovlivněno hormonálními výkyvy. Důležité je při výběru péče zohlednit i aktuální stav pleti a roční období. Já mám v koupelně vždy dva druhy přípravků - pro období zhoršené a mastnější pleti a pro období, kdy je pleť relativně sušší a citlivější a potřebuje výživnější péči. Ty klidně prostřídám i během týdne, když se pleť začne z nějakých důvodů chovat jinak.

Každá pleť je prostě jiná a i když se nejpíše všichni dokážeme zařadit do typu pleti reakce na jednotlivé přípravky mohou být různé. Osobně doporučuji spíše lékárenskou a přírodní kosmetiku, v drogérkovou po předchozích zkušenostech nemám příliš důvěru. A nemusíte se bát, že kvalitní, pro vaši pleť prospěšná kosmetika, musí být zároveň hodně drahá. Většinu mých oblíbených přípravků seženu do 200,- kč:)

Takže to by byly mé odporně obsáhlé sebrané rady a zkušenosti:), berte prosím ohled na to, že nejsem žádný odborník, ale předávám vám to, co funguje mě a co mi příjde jako logické vzhledem k informacím, které mám. 

Velice ráda si poslechnu vaše názory a zkušenosti na tuto problematiku; Co vám fungovalo či co vaší pleti naopak zatopilo!:)) 

 4 komentáře:

 1. Skvěle zpracovaný článek, pro mě inspirativní hlavně první část. O mapě akné jsem vůbec nevěděla, díky :).
  Taky se snažím zaměřit se na přírodní kosmetiku, nepatlat si rukama do obličeje, odličovat se hezky, ale po vysazení antikoncepce, je to u mě horší než v pubertě...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda, že mé úsilí k něčemu bylo:))) no vysazení antikoncepce to je kapitola sama pro sebe, odevšad slyším spoustu jobovek jak je to hrozné...no tak se těším, až časem budu vysazovat já:DDD

   Vymazat
 2. Jsem moc ráda, že jsi napsala tento článek, celý jsem ho hltala. :) O mapě akné jsem taky nic nevěděla a fakt to na mě sedí.. Je to zvláštní, co o člověku akné prozradí.
  Používám hlavně přírodní kosmetiku, ale na obličej si často sahám, to je pravda :/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mé první setkání s mapou akné bylo stejně objevné! Taky jsem koukala jak z jara...no sahání na obličej to je nešvar, jako kdybys viděla, co jsem si provedla pár dnů poté, co jsem velice statečně sepsala odstavce o tom, jak se nedloubat a neosahávat...no však taky vypadám:DD škoda mluvit! Jak jsem psala, kosmetika není samospasitelná, ale čím méně dráždivých látek na svou pleť dáme, tím lépe:)) někteří říkají, že je přírodní kosmetika také dráždí apod. ale podle mě je to především u věcí, které mají obsah éterických olejů, které nemusí každému sedět, ale věci typu mandlový, olivový olej či přírodní bambucké máslo apod. prospějí každému (samozřejmě nutno volit k typu pleti:)))

   Vymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...