středa 10. července 2013

Filmtip - Evžen Oněgin

Liv Tyler a Ralph Fiennes
Jestli už dopředu o něčem vím, že mne zaujme, či bude přímo fascinovat, jsou to rozličná zpracování knižních klasik - a pokud filmaři hodně neujedou, slaví u mne nejeden úspěch. Zvláště v případě ruských romantických autorů vždy dám raději přednost filmovému zpracování, přeci jen 300 a více stran veršovaných děl...:) Stejně tak tomu je u již dost starého zpracování Puškinova Oněgina z roku 1999, pod kterým je podepsána polovina rodinného klanu Fiennesových. A nutno říci, že se jim zdařil výjimečně poetický a zároveň dosti realistický počin. Ralph Fiennes (ano, chvíli mi trvalo oprostit se od obličeje Lorda Voldemorta) v roli cynického mladíka Onegina a Liv Tyler jako zadumaná Taťána v hlavních rolích odvedli skvělou práci. O skvělém soundtracku nemluvě...skvěle zvolených mix klasické hudby, který má nezastupitelnou roli na vytváření zamlžené atmosféry ruského venkova i velkolepé nádhery Petrohradského bohatého společenského života. 

Velkolepé drama začíná příjezdem Oněgina na venkovské sídlo, které zdědil po svém movitém strýci. Zde se setkává s venkovským básníkem Lenskym, který ho představí rodině Larinů....a dál to jistě znáte sami.... Anebo jste jako já toto klasické dílo, ve kterém o neštastnou lásku není nouze, opomíjeli jako já? Vřele doporučuji - ať už jako příležitost doplnit si všeobecný přehled, zaposlouchat se do krásné hudby, užít si nádherných historických kostýmů (čert vem jejich věrnost) či vychutnat si skvělé herecké výkony. 

První setkání s Taťánou
Taťánina sestra Olga, snoubenka Lenskyho


Taťána pozoruje Oněgina a Lenskyho z loďky, kde se oddávala četbě romatických knih
Taťána píše slavný dopis Oněginovi

Oněgin pri souboji

Lensky

Taťána na večírku v Petrohradu

Taťánin kostým

Evžen Oněgin

Oněgin přichází po letech k Taťáně
Nezbývá než film vřele doporučit, nejen milovníkům klasiky, ale všem, kteří dovedou ocenit krásu v mnoha podobách:) A co vy máte rádi filmové zpracování klasiky? Nebo dáváte přednost knihám?


Na závěr ukázka skvělého soundracku 
(film, kde je alespoň jeden dobrý waltz přeci nemůže být špatný, že?:))


pozn. veškeré obrázky i video převzato z internetu z celé řady zdrojů
4 komentáře:

 1. Odpovědi
  1. Musím říct, že skoro více než dámské šaty jsem si užívala pánské obleky:)) ve filmu je i scéna, kde se Oněgin obléká na osudové setkání s Taťánou a všechny ty vestičky a knoflíčky a límečky jsou více než fascinující!!!

   Vymazat
 2. Viděla jsem ten film. A bya jsem na tom v divadle - a to teprve nemělo konkurenci. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No divadelním zpracováním bych rozhodně nepohrdla, závist!!!

   Vymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...