úterý 25. března 2014

The BEST of - edice prosinec - březenRovnou říkám, že to asi bude dlouhé...a nejen proto, že jsem do nadpisu nestydatě lupla 4 měsíce, po které jsem nebyla schopna tuto rubriku sepsat, ač ji tolik miluji. Vždycky se ráda ohlédnu za minulým měsícem a zejména si připomenu to příjemné. Minulé měsíce z mnoha důvodů nebyly těmi nej v mém životě...ale něco fajného se přeci jen našlo a já se s vámi dnes chci podělit o to "best of" v rámci obvyklých kategorií:)

1. Zdravý životní styl

No, co říci...možná jen 4 kila nahoře za 4 měsíce...krom toho, že se mě moje tělo pokouší dostat do blázince tím, že mě týden co týden dávkuje zvýšené teploty a bolesti v krku, které mi znemožňují normální fungování, tak to samozřejmě vylučuje jakékoli pravidelné cvičení, které by mi teď vážně bodlo. Až mi příště můj imunolog zase řekne, že je to se mnou lepší a že mi tyto patáčky jistě pomohou, pěkně se usměju a nakopnu ho někam...Tolik nezbytné kvílení. Ale co, moje oblíbenkyně Frida, taky měla zdravotní problémy a stejně byla děsně cool! Jsem prostě jenom nepochopený mučedník. P.S. Zdravím Markétku a vliv stresu na akné. U mě se to projevuje takhle no:D Takže jsem tím vlastně chtěla říci, že zdravý životní styl v posledních měsících stál za kočku:D 

2. Kosmetika

Po dlouhé době jsem si pořídila něco do své stále místy olbřímí (a to se snažím redukovat, co to dá) kosmetické sbírky. Konkrétně tužky na rty od značky Flormar. Má záliba ve výrazných rtech stále trvá a proto jsem hledala v drogérii nějakou dobrou tužku, která by napomohla výdrži problematických barev rtěnek jako je korálová nebo oranžová. Už jste někdy hledali oranžovou konturku v drogérce? ha ha...aspoň v té naší nebýt stojanu Flormar mohla bych si tak akorát nakašlat. Po první nadšené aplikaci jsem usoudila, že nutně potřebuji další. Tužka je voděodolná, dobře maluje ale není příliš měkká a velmi dobře vypadá i samotná, místo rtěnky. Nakonec jsem pořídila kromě oranžové jemnou korálovou a tmavě vínovo-fialovou. Neb je už večer, nebudu vás obtěžovat nekvalitní fotkou a ti zvědavější z vás si počkají na recenzi, která určitě nebude šetřit superlativy! Až potkáte děvče s oranžovou nebo vínovou pusou, vězte, že to jsem já a je to můj signature look pro letošní jaro. 

3. Filmy + TV

Uf, 4 měsíce jsou celkem dlouhá doba na to, abych nejslavnější filmovou historii shrnula jak se patří a jak by se mi to líbilo. Vzhledem k tomu, že jsem narazila na mnoho mému srdci milých snímků tak raději spíše heslovitě. (EDIT: stejně se mi to nepovedlo stručně...jsem nepoučitelná)

Jediným zástupcem TV programu je stále probíhající seriál První republika, jehož starší díly můžete shlédnout na uvedeném odkazu. Příliš mnoho historických reálií tam nehledejte, hraje tam Kléma (Jiří Vyorálek, který hrál Klementa Gottwalda v Českém století), pohledný Ján Koleník (pro ty, kteří raději klasické krasavce) a je to napínavé jako malé gatě. Rozhodně se to řadí mezi ty lepší české seriály, pokud se v tom nesnažíme hledat, to co tam není. Prostě taková prvorepubliková soap opera s příjemným hereckým obsazením.


zdroj

Další kousky už budou čistě z filmového plátna. To, že jsem fanynkou knih i filmových adaptací britských autorek viktoriánské éry myslím netřeba znovu opakovat. Tedy popořadě: O filmové adaptaci románu Jane Austenové Persuasion jsem již psala zde, pro milovníky podobných filmů bych doporučila, pro vlažnější nadšence tu mám něco lepšího, co zaručeně zaujme. A to sice Cranford, podle stejnojmenné románu Elizabeth Gaskell.

zdroj
Děj příběhu se odehrává v malém ospalém městečku Cranford, jehož obyvatelé a zejména obyvatelky jsou pyšné, že tam vše funguje jak má. I když jsou někteří místní až zkostnatělí, co se týče jakéhokoli pokroku, vztahy mezi vesničany jsou nadstandartní a dokáží krásně držet pospolu. A i s tím pokrokem se nakonec vyrovnají po svém. V této báječné minisérii BBC naleznete od všeho trochu, vtip, břitký humor, romanci i kapku drama. Prostě jeden z filmů, které musíte vidět.

Pro ty, kteří podobné minisérie rádi tu mám ještě jednu, podle předlohy stejné autory a to sice Wives and Daughters, která je neméně skvělá. Skvěle vykreslené charaktery, a klasická, troufnu si říci austenovská zápletka, kdy si hlavní hrdinové uvědomí, že k sobě patří až v posledních 5 minutách filmu. Mezi tím skvělý propletenec rodinných a přátelských vztahů okořeněný perfektními hereckými výkony a čarukrásnou starou Anglií. 


zdroj
V Anglii ještě chvíli zůstaneme...omlouvám se, jsem nepoučitelná. Klasiku jménem Wuthering Heights, tedy Na Větrné Hůrce Emily Brönteové zná každý, kdo dával v literatuře aspoň trošku pozor. Nad jiné příběhy vyniká svou tragičností a ne zrovna hezkým koncem ale je to zkrátka klasika, kterou by bylo škoda opomenout. Filmová verze z roku 2009 patří vedle profláklé verze z 92 k nejlepší adaptacím. Heatcliff coby knižní postava je zde převeden krásně a prostředí větrného vrchu, na kterém stojí stará usedlost obklopena močály je vyobrazeno více než věrně. 


zdroj
"Jak mohu žít, když mi odešel můj život, jak mohu žít když mi odešla má duše?"...

Už jste zmoženi? Ne? Nebo už jste ten článek zavřeli? Nevadí, pro vytrvalce jedeme dále:)) North and South je v británii velkou klasikou, jak knižní tak i filmovou. Nejedno děvče by zaprodalo duši za to, aby získalo místo v srdci továrníka Johna Thortona, zvláště když ho hraje ztepilý trpaslík Thorin, tedy pardon, Richard Armitage. Neotřelá variace na Pýchu a předsudek z prostředí průmyslového města Milton inspirovaného Manchesterem, kde se setká křehká Margaret z jihu s drsností a nezávislostí severu a také se svou budoucí láskou. Jak řekla má drahá Lusy: "proč to má jen 4 díly, chce se mi brečet". Rozhodně doporučuji a nebojte se, nejedná se o žádnou přeslazenou romanci. Skvěle vykreslené charaktery Gaskellové jsou zde na plátno převedeny bez zbytečného patosu.


zdroj
No a pokud někdo propadl kouzlu hereckých i jiných kvalit pana Armitage, Sparkhouse je tím pravým pro vás. Inspirováno Větrnou Hůrkou ale pouze v některých částech, onen typ osudové lásky, která nakonec pohltí sama sebe. Představitelka hlavní ženské role Carol odvedla skvělou práci, Andrewa, skvěle zahraného zoufalce budete nesnášet od začátku, zato plachého Johna (Armitage) si okamžitě oblíbíte pro jeho dobré srdce. O nečekané zvraty zde není nouze, jednotlivé osudy postav se umně proplétají a nad tím vším otřesný soundrack:D Ale jinak zklamaní nebudete!


zdroj
4. Hudba

Objevů na poli hudebním bylo za tu dobu také drahně. Vděčím jim především nainstalovanému Spotify, což je něco jako přehrávač/rádio/zásobník pro free poslech hudby. Free verze má sice určitá omezení a reklamy typu: "spotify is now free on your mobile and tablet, bla bla" znám už nazpamněť, ale díky možnosti volby rádia založené na určitém interpretovi či údobí nebo stylu mi dala možnost poznávat prozatím netušené:) Krom toho samozřejmě umožňuje vyhledávat oblíbené interprety a jejich diskografie. V neplacené verzi ovšem bez připojení k internetu nepřehrajete ani fň. 

Jeden zástupce za všechny, song dnešního dne: Time In A Bottle
nebylo by skvělé moci si uchovat některé momenty navždy a v dobách nepříznivých se k nim vracet?...
If I could save time in a bottle
The first thing that I'd like to do
Is to save every day
Till Eternity passes away
Just to spend them with you...5. Knihy

Konečně jsem zase začala číst ve větším a jsem tomu moc ráda...v souladu s výše uvedenými filmy, většina toho, co jsem v poslední době přelouskala byly ony knižní předlohy. A musím říci, že ve většině případů, ještě mnohem lepší než filmy. Na Větrné Hůrce, Sever a Jih či Pýcha a přemlouvání jsou vskutku nadčasová díla, která rozhodně doporučuji každému vášnivému pozorovateli lidských charakterů. Zvláště Sever a Jih je psán velmi výpravným a zároveň čtivým jazykem, který vás vskutku vtáhne do děje. 

6. Internet

Na úplný závěr rubrika internet - pro ty z vás, kteří mají rádi inspirativní příběhy a obdivují pracovité lidi mám ti na vskutku skvělou youtuberku Laru. Nejen že má obrovský záběr na youtube, co se týče témat, ale je to sympatická osoba s jasnými prioritami a vážně vás nakopne. Je to češka, která už roky žije v Rakousku, založila svou módní značku a notně po třicítce se začala věnovat pole dance.
Z Blogů, které jsem objevila zmíním Karolina knits a to proto, že to děvče je plné života, plete o život a já její blog zhltla jako by mi šlo o život. A mě už dochází životní síly, neb tento šílený článek píšu už snad dvě hodiny:D

Tak snad se někdo z vás dočetl až sem:DD ale myslím, že vám to nebude trvat tak dlouho, jak to trvalo mě:))

Poslední otázka na závěr...uvítali byste fb stránku blogu? Často narazím na něco, co mě inspiruje ale na celý článek by to nedalo. Navíc pro některé je to možná nejlepší způsob jak se dozvědět o novém článku aniž by museli být pravidelnými čtenáři blogu, či jej sledovat přes bloglovin. Mě samotnou tato alternativa láká, takže budu ráda za jakékoli podněty v této věci:))

7 komentářů:

 1. Ach ta píseň. Tu jsem dnes po ránu slyšet neměla...budu jak ve snách a vzpomínkách...

  OdpovědětVymazat
 2. Jee, nachystala jsi mi milé počtení pro dnešní ráno. Písnička je skvělá :), filmy už stahuju. A na První republiku taky koukám :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda, že má úporná snaha nepřišla vniveč:)) už jsem s tím v půlce článku chtěla seknout:D ale nakonec jsem vytrvala:)

   Vymazat
 3. Vždycky, ale lautr vždycky, sem přicházím s tím, že napíši nějaký pěkný komentář. Protože to tu mám ráda. Ale VŽDYCKY se na mě usměje ta brokolicová polévka, dostanu na ni ukrutnou chuť a uraženě odcházím. Ani mi nepomohla předsevzetí, že sem přijdu během víkendu (nejlépe najedená:), ale to zase nestíhám.
  Takže to neber tak, že jsem nevděčná, ba právě naopak, jen děsně miluji brokolicovou polévku a nemám jak se k ní dostat...
  A s těma knížkama jsme na tom stejně, Bronteovy, Austenovou, ale i Mitchellovou mám ráda.
  Tak přeji krásný, prosluněný den,
  Kája
  PS: A jak jinak, na co myslíš, že mám chuť...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hehe, díky moc za milý komentář:))) vždy ráda, slyším, že je tu někdo rád:) to je největší zadostiučinění:))) a co s tou polívkou...budu ti muset poslat kurýra s jídlonosičem:DD

   Vymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...