úterý 6. května 2014

Pupalkový olej - všelék nejen pro něžné pohlaví
Neb někteří z vás se velice těší na článek o pupalkovém oleji, konečně jsem se rozhoupala k sepsání recenze. Na tento zázrak mne kdysi ve svém článku navedla Meduňka. Prezentován byl jako veliký všelék hlavně pro ženy, které trpí premenstruačním syndromem a různými neduhy hormonálními. A tím výčet rozhodně nekončí, umí toho spoustu dalšího. 

Nechci vás zahltit nějakou sáhodlouhou teorií, neb ji sama velice často přeskakuji ale přeci jen pár informací, než se dostaneme k jádru pudla - tedy mé zkušenosti s olejem.

Trocha teorie...

Pupalkový olej je jedním z olejů, které v bio kvalitě můžete směle užívat zevně i vnitřně. Je významným zdrojem nenasycených mastných kyselin, zejména kyseliny gama-linolenové, které jsou pro naše tělo velice prospěšné. Pozitivně ovlivňují imunitu, krevní tlak protizánětlivé reakce apod.  

Pokud olej užíváme vnitřně (2x denně čajová lžička (pozor, ne na kovové lžičce), pro dlouhodobé účinky se doporučuje užívat až 6 měsíců) slibuje následující účinky:

 • pozitivní vliv na metabolismus, rychlejší spalování tuků
 • podpora správné funkce jater, srdce a cév
 • omezení tvorby křečových žil a regulace krevního tlaku
 • antidepresivní účinky
 • zlepšení kvality pleti, vlasů a nehtů
 • zvýšení obranyschopnosti organismu
Nás ženy bude především zajímat, jak je prospěšný pro náš hormonální systém
 • regulace hormonální nerovnováhy a nepravidelného cyklu
 • zmírnění potíží při PMS - bolesti prsou, menstruační křeče, zadržování vody apod.
 • podpůrné vlivy v období klimakteria
 • podpůrný prostředek v období po vysazení hormonální antikoncepce

Jediný háček při vnitřním užití vidím v jeho ne moc chutné (odporné:D) chuti. Prvních pár dnů jsem trpěla jako pes a zvažovala jsem další užívání. Načež jsem to vyřešila tak, že jsem vždycky hodila do krku lžičku oleje a okamžitě zapila nějakým chuťově výrazným nápojem. Jak prosté, že? Nevím proč mě to nenapadlo hned a trápila jsem se pocitem omaštěného krku a hnusné chuti, takže vy už budete chytřejší:))

Při vnějším užití má pozitivní vliv na:
 • citlivou a poškozenou pokožku
 • aknózní a problematickou pleť
 • napomáhá hojení kožních onemocnění jako je lupénka, atomický ekzém a další 
Zní to trochu jako zázrak, že? No a jaké mám s pupalkovým olejem zkušenosti já?


Jakmile jsem si přečetla popis práce tohoto supermana, začalo mě to vrtat hlavou a zanedlouho už se jeden krasavec usídlil u mne doma. A to sice Bio pupalkový olej od firmy Saloos. Nutno říci, že se nejedná o levnou záležitost, pokud jej chcete užívat vnitřně a dlouhodobě (50 ml seženete od cca 125,- Kč), pokud zvolíte variantu b - místo krému na obličej, získáte naopak velice levné mazadlo, vzhledem k jeho minimální spotřebě pro tyto účely.

Já jsem si olej před nějakou dobou kupovala pro vnitřní užití. Příznaky PMS, které mě v té době trápily už mě začínaly mírně rozhazovat sandál a já hledala něco na srovnání. Olej jsem poctivě užívala cca měsíc a půl a už po té době jsem pozorovala první výsledky. Jaký to div, prsa už mě nebolely, menstruační bolesti se zmírnily na minimum a i celková podrážděnost se značně eliminovala. Poté jsem se na to lidově řečeno vykvajzla a musím říci, že pozitivní účinky jsem pozorovala ještě několik následujících měsíců, což mě dosti překvapilo. No a jak jsem se dostala k vnějšímu užití? Před nějakým časem mi ke článku o obličejových olejích mi nějaký erudovaný anonym poradil velice zajímavou věc, o to sice, že pro mastnou pleť jsou velice vhodné oleje s vysokým obsahem kyseliny linolové a obecně nej je prý kyselina linolenová, ano právě ta, kterou je napěchován pupalkový olej. Království za tuto informaci! Naběhla jsem do poličky, kde se krčil zbyteček nedopitého pupalkového oleje a jala jsem jej otestovati. Jaké to překvapení, když mi ani po pravidelném užívání nijak neucpával pleť, což mi u některých druhů olejů dělá problém, hezky ji vypnul a působil hojivě na problematická místa. Něco na té kyselině linolenové bude!!! Vstřebává se dobře, jen je potřeba jej, stejně jako veškeré oleje aplikovat na zvlhčenou pleť. Nu a přežít chvilku ten odér pod nosem:))

Sečteno podtrženo, jsem z této multifunkční věcičky nadšená. A to jsem určitě ještě neobjevila veškeré její přednosti. Dá se použít také jako zábal na vlasy, vyrobit z něj domácí masku nebo peeling apod. 


ne, to vlevo nejsou květy pupalky, ale ladí to faň, ne?Pupalkový olej doporučuje 5 čuníků z 5, a to i přesto, že jim moc nevoní pod rypák!!! zdroje odborných informací:

http://www.saloos.cz/rostlinne-a-bio-oleje

http://www.pupalkovyolejbio.cz/ - velice poutavá stránka o pupalkovém oleji, nadšencům doporučuji prostudovat. 

A co vy, máte s pupalkovým olejem nějaké zkušenosti? Nebo máte tip na jiný multifunční olej? Příroda je k nám v tomto velice štědrá a myslím, že do smrti neokusím všechny skvělé oleje a jejich účinky:))
14 komentářů:

 1. No já používám profláknutý kokosák a jsem spokojená. Tento pupalkový mne zaujal, potřebuji na začínající křečáky - fuj. Na ty je dobrá pohanka, tak taky konzumuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jj, kokosák u mne taky našel své místo:) jen mi přišlo kapku nadbytečné o něm psát...ale možná jsou mezi námi jím ještě netknutí a smysl by to mělo:)) Dobrou zkušenost mám taky s mandlovým, hlavně na masáže.

   Vymazat
 2. velmi zajímavý článek, to skoro vypadá jako zázračná meducína
  musím po něm mrknout - když ho doporučuje 5 čuníků z 5 :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. čuníci se jím prolévají horem dolem a spokojeně si chrochtají:)

   Vymazat
 3. Ach, děkuji za odkaz v článku a taky za samotný článek. :-) Já věděla, že to bude zázrak. :-) Takže neváhám ani chvilku a musim koupit. Hafo pozitivních účinků a tvé zkušenosti mě přesvědčily. :-) Sbohem PMS! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. no, já doufám, že nejsem nějaká výjimka a bude ti to fungovat přinejmenším stejně dobře jako mně:)

   Vymazat
 4. Ty jo, vypadá moc dobře :). Asi si ho skočím koupit kvůli pleti. Děkuju za tip :)!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doporučuji:) já s ním mám nej výsledky ze všech olejů, které jsem zatím zkoušela.

   Vymazat
 5. Já jsem olejový maniak, ale pupalkový jsem zatím ještě nezkusila. Určitě se na něho taky dostane :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No já jsem z něj nadšená:) takže určitě doporučuju

   Vymazat
 6. Já jen dodám vlastní zkušenost.Dokonale pevné nehty,vlasy přestaly padat a po konzumaci 50ml oleje,po 1 kávové lžičce denně,3 kg dole.Jana Chrudim

  OdpovědětVymazat
 7. jenom dodám, že pro vnitřní užití je určitě škoda kupovat Saloos (myslím teď na cenu), vyplatí se kupovat větší balení, jednak se olej prodává i jako potravinový ve větších skleněných lahvích podobně jako oliváč, nebo vyloženě v lékárně ve formě želé tobolek olejem naplněných - to ostatně řeší i potíž s chutí oleje (taky nejsem zrovna jejím příznivcem)

  OdpovědětVymazat
 8. Já jsem začala olej užívat vnitřně, protože mi začali vysichat oči a ač to zní téměř zázračně, úspěch se dostavil již po dvou dnech.

  OdpovědětVymazat
 9. Já jsem začala olej užívat vnitřně, protože mi začali vysichat oči a ač to zní téměř zázračně, úspěch se dostavil již po dvou dnech.

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...